Úspech alebo zlyhanie? Pokračovanie Márie Terézie stratilo polovicu divákov

, 30.12.2019 07:00
Vojtěch Kotek
Vojtěch Kotek a Stefanie Reinsperger (Mária terézia) v pokračovaní minisérie Mária Terézia. Autor:

Jedným z hlavných highlightov tohtoročných vianočných sviatkov v prípade RTVS bolo pokračovanie historickej minisérie o Márii Terézii. Výsledná sledovanosť zaskočila. Verejnoprávna Jednotka bola síce v čase vysielania jednotkou na trhu, avšak výkon druhej série zostal ďaleko za prvou sériou spred dvoch rokov.

Prvé dve epizódy uviedla Jednotka počas Vianoce v roku 2017. Do finančne nákladnej produkcie boli zapojené štyri verejnoprávne televízie. Zapojilo sa Slovensko, Česko, Rakúsko a Maďarsko. Výsledok mimoriadne potešil, podarilo sa vytvoriť zaujímavé a hodnoverné reprodukovanie príbehu ikonickej panovníčky.

Nebolo teda prekvapením, že padlo rozhodnutie pokračovať v nakrúcaní. Vzhľadom na náročnosť nakrúcania ďalšie dve epizódy uzreli svetlo sveta až o dva roky po jednotke. Do nových epizód vstúpili už televízie zo Slovenska, Česka a Rakúska. Maďarsko tentokrát, prekvapujúco, neprispelo. Veľký otáznik visí nad treťou sériou, keďže silnejú hlasy, najmä z Čiech, že v rozpočte nie sú prostriedky na financovanie tretieho pokračovania. Slovensko prispelo miliónom eur.

Kým prvá séria sa končila veľkolepou korunováciou panovníčky, druhá séria sa posunula do obdobia v rokoch 1741 – 1745, keď zúrila vojna o rakúske dedičstvo. Kým krajina sa zmietala v kríze, kráľovský dvor si žil svojim životom.

Sledovanosť prvej série v roku 2017 lámala rekordy. Prvú časť si pozrelo až 772-tisíc divákov, druhú 789-tisíc. Vtedy to boli najvyššie čísla RTVS za posledné roky. Uspela aj repríza prvej série. Obe časti Jednotka „otočila“ vo vysielania 22. a 23. decembra tohto roka, aby divákom pripomenula dej a televízia dosiahla veľmi zaujímavé čísla. K televíznym obrazovkám si sadlo 291-tisíc tisíc, respektíve 251-tisíc divákov v cieľovke 12+.

Dalo by sa očakávať, že premiéra druhej série zopakuje vysoké nadpriemery. Nestalo sa. Tentokrát RTVS odvysielala pokračovanie Márie Terézie mimo Vianoc, konkrétne 27. a 28. decembra. Tretiu časť si celkovo pozrelo 361-tisíc divákov, štvrtú epizódu sledovalo 375-tisíc Slovákov.

V čase vysielania bola RTVS jednotkou na trhu a porazila aj komerčné stanice. V cieľovej skupine 12+ tretia časť dosiahla 16% trhový podiel, štvrtá epizóda 16.6%. Avšak prepad medzi oboma sériami je polovičný, preto sa prirodzene natíska otázka, či to možno považovať až za taký veľký úspech.

Lenka
		Vlasáková  a Táňa Pauhofová v
		pokračovaní...
Zuzana
		Mauréry  a Stefanie Reinsperger
		(Mária...
+3Vojtěch Kotek a  
		Stefanie Reinsperger
		(Mária...

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#RTVS #oseriáloch #Mária Terézia
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku