Najdrahší nemecký seriál hovorí o krehkosti demokracie pred nástupom Hitlera

06.11.2017 07:00
babylon berlin,
Podľa nemeckých médií sa seriál podarilo predať do približne šiestich desiatok štátov vrátane USA, Británie, Francúzska, Talianska, Ruska alebo Austrálie. Autor:

Veľkú pozornosť vzbudzuje v Nemecku v posledných týždňoch televízny seriál Babylon Berlin. Najdrahšie nemecké dielo svojho druhu, ktoré sa zameriava na divoké 20. a 30. roky v nemeckej metropole, tunajšie médiá hodnotia ako míľnik, začiatok novej éry alebo majstrovský počin. Značný ohlas už má aj v zahraničí.

Seriál sa začína odohrávať v roku 1929 v Berlíne, ktorý je síce ešte stále poznačený prvou svetovou vojnou, zároveň sa už radí medzi najvyhľadávanejšie metropoly sveta, v ktorej si na svoje prídu všetci hriešnici, ktorí túžia po ženách, alkohole alebo drogách.

„Boli sme šokovaní, keď sme pri našich rešeršiach zistili, ako medzinárodný Berlín už v 20. rokoch bol. Tak otvorený a živý ako vtedy je znovu až dnes,“ povedal nedávno serveru Spiegel Online jeden z trojice režisérov Achim von Borries. „Nočný život bol ohromný. Pre každú sexuálnu orientáciu existoval príslušný podnik,“ poznamenal tiež.

Hlavnými hrdinami seriálu sú vojnou zničený a na morfiu závislý policajný komisár Gereon Rath (stvárnil ho Volker Bruch) a príležitostná prostitútka Charlotte Ritterová (Liv Lisa Friesová), ktorá sa chce stať policajtkou. V rokoch pred nástupom nacistov k moci sa nestretávajú len so zločincami a gangstrami, ale sú vtiahnutí aj do politického víru napätej doby, v ktorej rastie nezamestnanosť aj inflácia a v ktorej sa o moc nad ulicami začínajú stretávať krajne pravicové a krajne ľavicové skupiny.

Práve krehkosť demokracie, ktorá sa skončila nástupom Adolfa Hitlera k moci v roku 1933, je jedným z hlavných posolstiev seriálu, ktorý vychádza z kriminálnych románov nemeckého spisovateľa Volkera Kutschera.

Paralely minulosti so súčasnosťou

„Dnes sa znovu v spoločnosti objavuje radikalizácia – nielen v tej nemeckej – takže je zaujímavé objavovať paralely,“ myslí si ďalší z režisérov Hendrik Handloegten. „Mnoho z toho, čo bolo doteraz samozrejmé, je spochybňované: jednota Európy, mier, náš blahobyt. To sa v posledných rokoch zásadne zmenilo,“ dopĺňa von Borries.

Vedľa Handloegtena a von Borriesa sa na polročnom nakrúcaní prvých dvoch sérií, ktoré majú spolu 16 dielov, podieľal tiež režisér Tom Tykwer. Všetci traja predtým tri roky pracovali na scenári. Aby seriál s rozpočtom okolo 40 miliónov eur mohol vzniknúť, spojili svoje sily verejnoprávna televízia ARD a platená televízia Sky. Práve na nej od októbra seriál beží, na verejnoprávne obrazovky sa dostane za rok.

Už predtým sa seriál, na ktorom kritici vedľa dobrého scenára a výkonov hercov v hlavných úlohách oceňujú aj kostýmy, hudbu a skvele vystihnutie atmosféry doby, zrejme objaví v ďalších krajinách sveta. Podľa nemeckých médií sa totiž dielo natáčané predovšetkým v štúdiu Babelsberg neďaleko Berlína podarilo predať do približne šiestich desiatok štátov vrátane USA, Británie, Francúzska, Talianska, Ruska alebo Austrálie.

#Babylon Berlin #oseriáloch
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk