Hviezdna brána je späť. Musí dokázať, že ešte niekoho zaujíma

, 15.02.2018 07:00

Niekoľkoročné ticho okolo kultovej Hviezdnej brány sa končí. Je to dlhých sedem rokov, odkedy sa brána definitívne zavrela. Jej púť ukončil seriál Stargate Universe - tretí seriál, ktorý sa skončil neúspechom po dvoch sériách.

Nová Hviezdna brána musí zaujať. Závisí od toho...
Nová Hviezdna brána musí zaujať. Závisí od toho prežitie celej značky. Autor: MGM

Odvtedy neútichali hlasy volajúce po návrate. Ten sa nikdy nezrealizoval. Nelichotivému koncu predchádzal aj krach štúdia Metro-Goldwyn Mayer (MGM), ktoré vlastní značku Stargate. Preto zišli aj nápady na samostatné DVD filmy, ktoré by vychádzali z troch seriálov. Podarilo sa zrealizovať len dva filmy. Tie ukončili iba seriál Stargate SG-1. Hoci filmy Archa Pravdy a Continuum zožali celosvetový úspech, ďalšie filmy zostali len vo fáze príprav. Tvorcovia mali pripravené scenáre, herci čakali len na zelenú.

Mal nasledovať ešte tretí SG-1 film, prvý Stargate Atlantis film a film, ktorý mal ukončiť Stargate Universe. Seriál Stargate Atlantis skončil po piatej sérii s tým, že pripravovaný film mal nadviazať na otvorený koniec a dať bodku za týmto príbehom. Zložitejšia situácia bola so seriálom Universe, ktorý sa niesol v úplne novom štýle a tóne a úplne sa vymykal tomu, načo boli diváci zvyknutí. Možno aj to stálo za neúspechom a televízia SyFy ho ukončila po dvoch sériách.

Tam sa príbeh len rozbiehal a bol poriadne zamotaný a záverečný film by bolo omnoho ťažšie zrealizovať, no tvorcovia boli pripravení nezostať fanúšikom nič dlžní. Nič z toho sa nestalo. Žiaľ.

Počas rokov, keď na Hviezdnu bránu sadal prach sa objavila iniciatíva vrátiť bránu na strieborné plátna a nadviazať na film z roku 1993 novou trilógiou. Ani to sa neuskutočnilo. Iskrička nádeje zahorela počas minulého roka, keď štúdio MGM avizovalo návrat v podobe nového seriálu s názvom Stargate Origins.

Nový seriál sa nedostane ani na obrazovky, bude súčasťou nového streamovacieho portálu Stargate Command, ktorý MGM spúšťa. Origins dostane 10 epizód po 10 minút a spolu vytvoria jeden ucelený film, ktorý bude môcť byť rozšírený o ďalšie série, ak bude tento formát úspech. Nie je vylúčené ani transformácia do plnohodnotného televízneho formátu.

Je zjavné, že MGM chce opäť otestovať trpezlivosť a vernosť fanúšikov a nechce sa pustiť do plnohodnotného návratu po takmer dekáde. Diváci si žiadajú nové príbehy a chcú „cestovať“ vesmírom, budú musieť opäť raz ukázať svoju silu a presvedčiť štúdio, aby spustili nové formáty, ktorých súčasťou Hviezdna brána a vybuduje sa nová mytológia a svet, ak ako to bolo pred rokmi pri troch SG seriáloch.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#oseriáloch #stargate origins
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku