Neopakovateľný moment! Buďte súčasťou prvých chvíľ novej misie na Mars

Verejnoprávna Dvojka prinesie vo štvrtok večer neopakovateľnú príležitosť pre divákov, ktorí môžu sledovať prvé zábery novej misie na červenú planétu. Pristátie roveru spoločnosti NASA na červenej planéte s komentárom odborníkov prinesie relácia Experiment Špeciál: Naživo na Mars už vo štvrtok od 20:55.

, 18.02.2021 07:00
mars, Foto:
Slováci spolu s celým svetom budú môcť sledovať finále unikátnej misie na Mars.

Pozvanie do relácie EXPERIMENT ŠPECIÁL: NAŽIVO NA MARS prijal astronóm z Univerzity Komenského v Bratislave RNDr. Jiří Šilha, PhD.. Divákom objasní, prečo je táto misia veľmi dôležitým míľnikom nielen pre NASA, ale pre celý svet. Spoločne poodhalíme, ako bude misia prebiehať, aké náročné bude pristátie špeciálneho roveru na červenej planéte a zároveň divákom priblížime najaktuálnejšie informácie o planéte Mars i to, aké tam panujú podmienky pre život.

Moderátor Gregor Mareš sa zo štúdia v Mlynskej doline spojí aj s astrobiologičkou Dr. Michaelou Musilovou, MSci., hosťujúcou profesorkou Ústavu robotiky a kybernetiky Fakulty elektrotechniky a informatiky STU v Bratislave, ktorá aktuálne pôsobí na simulovanej misii na Havaji, kde sa spolu s kolegami snažia napodobniť podmienky aké panujú na planéte Mars.

Učia sa, ako prežiť v nehostinných podmienkach a pokúsia sa pripraviť na to, aby tam mohli vypestovať základné potraviny. O tom ako to prebieha, aj o tom, či sa na Mars chystá aj ona samotná porozpráva v priebehu relácie.

Špeciálna relácia Experiment štartuje vo... Foto: RTVS
Experiment Špeciálna relácia Experiment štartuje vo štvrtok o 20:55 na Dvojke.

V júli minulého roka odštartoval najmodernejší rover NASA – Perseverance dlhú cestu k červenej planéte. Musí prekonať vzdialenosť od Zeme takmer 482 miliónov kilometrov, rýchlosťou 2,5 kilometra za sekundu, pričom najnebezpečnejších bude posledných 7 minút pred pristátím na povrchu planéty.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #RTVS #oseriáloch #misia na Mars #Dvojka