Komisár Rex ovládol svet, no slovenská verzia pohorela! Seriál oslavuje 25

, , 16.11.2019 07:00

Celkovo 207 dielov v osemnástich sériách a dvoch krajinách má na svojom konte slávny detektívny seriál Komisár Rex. Seriál rakúskej a neskôr talianskej televízie o prípadoch, ktoré riešia oddelenia vrážd viedenskej a neskôr rímskej polície a kde hlavnú úlohu hrá pes, nemecký ovčiak Rex, sa prvýkrát vysielal pred 25 rokmi, 10. novembra 1994.

Komisár Rex sa vysielal vo viac ako 90 krajinách, veľkú sledovanosť mal tiež na Slovensku. V roku 2017 dokonca vznikla slovenská verzia z dielne televízie Markíza. V hlavnej úlohe sa predstavil herec Juraj Bača. Veľa vody seriál nenamútil. Problémom bolo, že pripravované epizódy boli rakúskou adaptáciou s menšími úpravami. Keďže rakúska verzia mala u nás za sebou viaceré úspešné reprízy a diváci epizódy dobre poznali, rekordná sledovanosť sa nedostavila.

Markíza nakrútila trinásť časti, dlho nebolo jasné, či bude slovenský Rex pokračovať. Hovorilo sa o reštarte, druhej sérii, nakoniec z plánov vzišlo a seriál sa nikdy na obrazovky už nevrátil.

Najväčším ťahákom seriálu sa stal neohrozený a šikovný psí hrdina, ktorý pomohol rozlúštiť množstvo prípadov a neraz zachraňoval životy. Prvým psím protagonistom Rexa bol nemecký ovčiak menom Reginald von Ravenhorst, ktorý „hral“ do roku 1998. Nasledovali Rhett Butler, Alex, Henry, Nik a Achi. O herecké umenie štvornohých policajtov sa starala americká firma Animal Action, ktorá má za sebou úspechy napríklad zo zvieracích filmov Beethoven a 101 dalmatíncov.

Komisár Rex po slovensky. Kapitána Richarda...
Komisár Rex po slovensky. Kapitána Richarda Majera si zahral Juraj Bača (vpravo). V seriáli účinkuje aj Lukáš Latinák (vľavo) či Gregor Hološka. Autor: TV Markíza

Komisára Mosera, Rexovho parťáka, hral až do štvrtej série rakúsky herec Tobias Moretti, v roku 1997 ho vystriedal nemecký kolega Gedeon Burkhard, ktorý stelesňoval komisára Brandtnera.

Po jeho odchode v roku 2001 začal vodítko hviezdneho vlčiaka Rexa až do desiatej série dokončenej v septembri 2004 držať Rakúšan Alexander Pschill ako komisár Hofman, ktorý dostal aj partnerku stvárnenú Elke Winkensovou. Seriál bol potom kvôli nízkej sledovanosti ukončený po 119 dieloch.

V roku 2006 odkúpila práva talianska televízia a od roku 2008 do roku 2015 vysielala pokračovanie vzniknuté v taliansko-rakúskej spolupráci s názvom Návrat komisára Rexa, ktorá má na svojom konte 90 dielov. Parťákov zvieracieho detektíva sa postupne stali Lorenzo Fabbri v podaní Kaspara Capparoniho, Davide Rivera (Ettore Bassi) a Marco Terzani (Francesco Arca).

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#Rex #oseriáloch #Komisár Rex
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku