Smutný záver. Temný hrdina končí na svojom začiatku

, 03.01.2019 07:00
gotham
Posledná séria bude začiatkom. Diváci uvidia zrod (anti)hrdinov, ktorých poznajú z filmov. Autor:

Po mesiacoch čakania sa na obrazovky vracia jeden z najlepších komiskových seriáloch súčasnosti - Gotham. Ten je dobre známy aj slovenským divákom. Smutnou správou je, že nadchádzajúca piata série je posledná.

Televízia FOX opäť ukázala, ako vie „dokonale“ potopiť svoj seriál. Gotham počas prvých rokov vysielania žal úspechy nielen medzi laickými divákmi, ale aj odborníkmi. Mal stabilnú sledovanosť a nové série dostával bez problémov. Lenže počas štvrtkého roku vysielania prišla zmena a temný seriál sa musel odsťahovať zo svojho etablovaného pondelkového slotu do štvrtkového a tu sa začali jeho problémy.

Sledovanosť sa razom prepadla na minimá, klesla pod tri milióny a rating sa nevedel dostať na jeden percentuálny bod. To je znak toho pre televízie, že daný seriál už melie z posledného. Tvorcovia však nerezignovali. Zo séria na sériu prinášali čoraz lepšie zápletky a ukazovali divákom počiatky obľúbených hrdinov, ale aj zloduchov, ktorých poznajú z filmového plátna o Batmanovi a doteraz ešte neboli tak detailne rozobrané.

Piata séria nebolo vôbec istá. Nakoniec Gotham dostane šancu povedať svoje posledné príbehy. Dostal skrátenú 13-dielnu sériu. Je trestuhodným zlyhaním FOXu, že nedokázal zachrániť jednu zo svojich vlajkových lodí a dopriať Gothamu ďalšie pokračovania. Toto je jeden z mála seriálov, ktorý má obrovský potenciál do budúcnosti.

Gotham právom patril medzi to najlepšie, čo tento žáner ponúka. Retro vizuál pripomínal časy, keď hrdinom bol Michael Keaton a Jokerom Jack Nicholson. Bolo to niečo medzi prehnaným až gýčovým a k tomu postavy, ktoré teatrálne vystupovali a evokovali grotesku. K tomu sa primiešal súčasný temný trend a vo výsledku bol seriál jedinečným a producentom neprekážali ani komplikované licenčné podmienky, tie boli veľkou prekážkou pri scenári. Preto sa nemôže v seriáli objaviť a pomenovať napríklad Batman alebo Joker.

Šikovní scenáristi sa s týmto problémom vysporiadali po svojom, v seriáli nikdy nezazneli konkrétne pomenovania, každý však vie, kto je aký charakter.

Štvrtá séria sa končila pádom Gotham. Psychopat Jeremiah alias Joker dosiahol svoje. Prerod prehnitého mesta a odrezal Gotham od okolitého sveta. Vybraní hrdinovia, ktorí zostali na zlom brehu teraz mesiace žijú v izolácii. V meste, kde platia vlastné pravidlá. Prichádza ten moment, keď si každý musí vybrať stranu, za ktorú bude bojovať. Z priateľov sa stávajú nepriatelia a naopak. A mladý Bruce Wayne vie, že on bude záchranou mesta. Musí sa stať niekým iným.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#oseriáloch #Gotham #Ben McKenzie
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk