Gotham - kto si ponesie následky za nezodpovedané hádanky?

24.04.2017 12:57
Gotham - smutný pohľad na mesto, ktoré nechce...
Gotham - smutný pohľad na mesto, ktoré nechce byť vytrhnuté z agónie

Tretia séria pokračuje s novými epizódami a ďalšou kapitolou!

Televízia FOX po trojmesačnej prestávke pokračuje vo vysielaní tretej série Gothamu a divákov čaká zbesilá jazda s poslednými ôsmimi epizódami, ktoré otvoria ďalšiu kapitolu veľkého príbehu, ktorý celá aktuálna séria obsahuje. Táto sezóna je pre Gotham pomerne špecifická, tvorcovia sa rozhodli obsiahnuť niekoľko veľkých miľníkov v tomto univerze a k tomu je nutné pripočítať špecifickú vysielaciu štruktúru. Tretia séria sa začala tradične v septembri a FOX odvysielala jedenásť epizód do novembra. Následne sa seriál vrátil v januári s troma epizódami a vlastnými príbehom a po práve končiacom trojmesačnom voľne prichádza ďalšia kapitola a osem epizód. Aj napriek pomerne hektickému systému vysielania, ktorý sa vymyká diváckym zvyklostiam a poprel všetky zvyky podporujúce pravidelné vysielanie, sledovanosť je až skalopevne stabilná. Táto séria vygraduje veľkým finále v polovici júna.

Táto netradičná schéma vysunie Gotham mimo hlavnej vysielacej sezóny a tým aj konkurencie, z čoho môže len pozitívne ťažiť. Podobne to bol aj minuloročný prípad Bones, keď týmto spôsobom televízia docielila nárast sledovanosti o rovný milión, na druhú stranu sa to môže vypomstiť. Zatiaľ, čo počas jesene úspešne bodoval s priemernou sledovanosťou na úrovni 3.5 milióna divákov a rating medzi 1.0 – 1.2, január ešte úspešnejší. Všetky odvysielané epizódy si pozrelo 3.6 milióna divákov a taktiež rating bol stabilný na úrovni 1.2, preto bola škoda túto šnúru pretrhnúť a skúšať trpezlivosť amerických divákov s ďalšou prestávkou, ktorá sa skončí v čase, keď drvivá väčšina seriálov sa bude chýli ku koncu s aktuálnymi sériami a diváci budú dávať prednosť finálovým epizódam, ako seriálu, ktorý bude vo svojej polovici. Na druhú stranu sa k nemu radi vrátia v čase, keď hlavná televízna sezóna bude minulosťou a do vysielania vtrhnú väčšinou reprízy a premiérové epizódy budú dostatočný lákadlom. Podľa všetkého diváci sú Gothamu stále verní a stabilná sledovanosť bude aktuálna aj počas nadchádzajúcich týždňov, keď dej sa významne posunie vpred a priblíži sa k príbehu, ktorý fanúšikovia dôverne poznajú. Malé náznaky zrodu hrdinov a antihrdinov sa premenia na začiatok príbehu o Batmanovi.

O ďalšej sérii stále nebolo rozhodnuté

So súčasnou sledovanosťou sa netreba obávať o budúcnosť seriálu a Gotham je stálica, ktorá by sa mala dočkať aj 4.série, ktorá aktuálne oficiálne nie je potvrdená. Ak by aj nastal katastrofický a nelogický krok zo strany nevyspytateľného FOXu, Gotham by skončil bez uzatvoreného deja. Tvorcovia naďalej avizujú svoje plány na niekoľko ďalších sezón a tretia séria bude mať zaručene na konci cliffhanger.

Zrodenie ikonických zločincov

Januárové vysielanie znamenalo pre Gotham začiatok druhej polovice aktuálnej série, ale najmä otvorenie nového príbehu so starým nepriateľom. Do ulíc mesta sa začali šíriť v ozvenách náznaky šialeného smiechu, ktoré predznamenali návrat Jeroma Valesky. Tvorcovia počas príprav novej série avizovali návrat tejto postavy, ktorá zomrela na začiatku 2.série. Stačili však štyri epizódy nato, aby sa z Jeroma stala ikona, vražedná ikona. Jedným dychom scenáristi hovorili o tom, že Jerome sa vráti potichu a nenápadne a nakoniec celý príbeh divákov prekvapí celé rozuzlenie. Ich slová sa naplnili do bodky. Ďalšia kapitola príbehu odhalila kult Jeroma Valesku, ktorý vznikol po jeho smrti a v tichosti rástol. Jeho sila by možno rástla aj naďalej, keby nevysvetliteľná smrť mladej ženy neupútala pozornosť detektívov Gordona a Bullocka. Museli si priznať, že si počas niekoľkých mesiacov nevšimli náznaky kultu v uliciach mesta, ktorý im prerástol cez hlavu a pokrik „ja som Jerome“ bolo počuť odvšadiaľ. Ich novým mottom sa stalo Valeskovo heslo „Príčetnosť je len väzenie pre vašu myseľ.“ Ukázalo sa, že vražedné chúťky mali aj zdanlivo „normálni“ ľudia, boli to susedia, kamaráti, policajti. Jerome žil v ich mysliach a to predstavovalo najväčšie nebezpečenstvo s akým sa Gotham stretol. Gothamský okrsok a najmä doktorka Lee Thompkins zažila šok, keď sa Jerome bez tváre prebral v márnici a po roku tmy chcel pokračovať vo svojom zbesilom vraždení. Znovuzrodený Jerome si niesol následky po elektrických pokusoch, bol ešte šialenejší s typickými trhanými prejavmi, ktoré mal aj Joker. Ikonický nepriateľ sa zrodil!

Gordon okrem profesionálneho zlyhania v prípade Jeroma čelil následkom zo zabitia Maria, syna mafiána Falconeho. Pred očami Lee v ich svadobný deň mu strelil guľku do srdca, aby ju zachránil od strašnej smrti. Mario sa nakazil vírusom Klobučníkovej sestry a jeho myseľ posadla šialenosť a pochybnosti o vernosti Lee. Falcone pochoval svojho najmladšieho syna a vypustil svojich zabijakov, aby mu priniesli Gordonovu hlavu. Bral to ako výsostné právo, oko za oko, zub za zub. K tomuto lovu sa pridala aj zronená Lee, ktorú Jim prosil o odpustenie a zároveň ju varoval, aby sa nepoddávala nenávisti, ktorú teraz cíti, mohla by ju nadobro zmeniť na niečo, čím byť nechce. Nakoniec si musela priznať skutočné city k Jimovi a na jej naliehanie Falcone odvolal svojich vrahov. Obaja zistili smutnú pravdu o tom, že pre Maria neexistovala šanca na uzdravenie a ak by aj prežil, navždy by skončil vo zvieracej kazajke.

Nočná mora započala prerod na hrdinu

Mladý Bruce Wayne netušil, že v uliciach mesta povstáva z popola Jerome, ktorý sa ho snažil zabiť a teraz chce dokončiť to, čo začal. Bol zaneprázdnený odhalením Sovieho tribunálu, svojím tréningom, v ktorom robil veľké pokroky. Z neobratného a ustráchaného zbohatlického potomka sa stával nebojácny a zásadový mladý muž. Jeho prerod čiastočne pochopila aj jeho milovaná Selina, ktorá sa nebráni jeho ochranným krídlam. Navyše, keď do mesta zavítala jej matka Maria, ktorá ju ako 5-ročnú opustila a nechala žiť na ulici. V tomto prípade sa potvrdilo porekladlo aká matka, taká Katka, Selina a Maria sú profesionálne zlodejky. Zatiaľ, čo Maria si omotala po rokoch Selinu okolo prstu, mala svoj tajný plán ako zbohatnúť prostredníctvom Bruca. Spolu so svojim komplicom mali v pláne vylákať stovky tisíc dolárov a okamžite zmiznúť. Bruce o tomto podvode vedel a peniaze im dal, aby ochránil Selinu, tá jeho snahu nepochopila.. Kto odpovie na jeho teror a hádanky?

Hádankár prichádza. Kto odpovie na jeho šialený teror?

Ťažké psychické stavy čakali aj Penguina, pre ktorého si Nygma prichystal dokonalú pomstu. Za vraždu jeho milovanej Isabelly ho čakalo poníženie, zničenie a tvrdý pád z jeho funkcie starostu. Do služby povolal svojich nových spojencov Barbaru, Tabithu a Mr. Freeza a spolu vytvorili ilúziu Penguinovho mŕtveho otca Elijaha Van Dahla, ktorý nemá na druhom svete pokoj a hľadá vykúpenie prostredníctvom svojho syna. Už tak labilný Penguin uveril tomu, že jeho navštevuje duch otca a pod týmto tlakom začal opäť nepríčetne vyčíňať, potopil samého seba pred očami mesta a poštval proti sebe spriaznené mafiánske rodiny. Opäť mal povesť nímanda, s ktorou vždy bojoval a ktorá ho vždy dobehla. Nygma dokonal svoju pomstu, vyhnal Penguina z mesta a dal mu jednosmerný lístok. Zastrelil ho a jeho telo kleslo ku dnu v gothamskom prístave.

Gotham sa s divákmi rozlúčil pred prestávkou 14.epizódou s názvom The Gentle Art of Making Enemies, v ktorej Jerome rozpútal šialenstvo v uliciach mesta. Svoj návrat medzi živých pojal naozaj veľkolepo a uvrhol mesto do tmy. Unesie Bruca Wayna, aj s Alfredom, aby tak dokončil to, čo nestihol pred jeho prvou smrťou. Spolu s kultom vytvoril šialené panoptikum v miestnom lunaparku, kde čakala Bruca jeho nočná mora. Gordona paralyzovala návšteva jeho strýka Franka, s ktorým sa nevidel niekoľko rokov. Bruce únos prežil, ukázal veľkú vnútornú silu a najmä niečo sa v ňom zlomilo, čo odštartovalo jeho veľkú transformáciu a práve transformácia bude nosnou témou ďalšej kapitoly príbehu. Jerome skončil v Arkhame, no jeho cesta sa rozhodne nekončí. Pre oboch je to nový začiatok.

Hlavná pozornosť bude venovaná Edwardovi Nygmovi, z ktorého sa stáva zloduch Hádankár, dokončil svoju pomstu a zastrelil Penguina. Jeho zlá časť naplno pohltila tú dobrú a niet cesty späť. Dnešná epizóda má názov How the Riddler Got His Name, ktorá len podčiarkuje začiatok šialeného zrodu tohto antihrdinu. Selinu čaká jej osudová cesta Catwoman, Bruce spraví prvé kroky na ceste k temnému rytierovi, Lee okúsi stranu zla. Hádankár začne terorizovať mesto svojimi šialenými hrami, polícia bude bezradná a na scénu sa opäť vráti zdanlivo mŕtvy Penguin. Soví tribunál bude musieť spraviť ďalší krok, mesto bude pred úplným rozpadom a zálohe má nepodarený experiment, dvojníka mladého Bruca. „Záchrana“ Gothamu v podaní Sovieho tribunálu, ktorého členom aj Gordonov strýko bude mať podobu, ktorá sa nebude zhodovať s väčšinovým názorom. Jim po prvýkrát objaví komplikovanú históriu svojej rodiny, nielen strýkovu, ale aj otcovu. Niektoré autority mesta budú musieť zohrať kľúčovú úlohu. Kapitán Barnes bude krok pred premenou na Banea. Svoj návrat si odohraje aj doktor Strange a Fish Mooney. Objaví sa aj nová postava. Herec Alexander Siddi (Game of Thrones) sa predstaví ako Ra´s al Ghul, líder Ligy Tieňov, ktorý nebude patriť do tábora kladných postáv.

#Gotham
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk