Seriál Priatelia po 25 rokoch: Ovplyvnili milióny divákov, doteraz ich svet miluje

, , 24.09.2019 07:00
priatelia, friends, seriál priatelia,
Návrat Priateľov na strieborné plátna je už len zbožným prianím, šestica hercov sa už pred kamery nevráti. Autor:

Americký seriál Priatelia patril k najúspešnejším televíznym projektom vysielaným na prelome storočia. V týchto dňoch oslavuje jubileum. Na obrazovkách sa prvýkrát objavil pred 25 rokmi, 22. septembra 1994, a počas desiatich sezón sa šestica hlavných protagonistov dokázala zapísať do sŕdc divákov po celom svete.

Poslednú epizódu televízia NBC odvysielala v máji 2004 a k televíziám len v Amerike pritiahla vyše 52 miliónov divákov. A cez neskoršie časté špekulácie o možnom návrate to bolo naposledy, čo sa Priatelia objavili.

Seriál – v origináli Friends – sa od svojho prvého uvedenia na obrazovky stal kultúrnym fenoménom. Skupina mladých Newyorčanov, ktorá sa zrodila v hlavách scenáristov Davida Cranea a Marty Kauffmanovej, ovplyvňovala účesy, obliekanie aj spôsoby správania mnohých ľudí. Trebárs zostrih Jennifer Aniston, predstaviteľky Rachel, kopírovali ženy a dievčatá na celom svete. Vzorom sa stalo aj to, ako spolu šesť kamarátov, sprvu dvadsiatnikov bez záväzkov – a časom aj s nimi – v Priateľoch žije.

Seriál sa mal pôvodne volať Insomnia Cafe a Crane s Kauffmanovou ho vymysleli na základe vlastných skúseností, na prelome 70. a 80. rokov totiž ako čerství absolventi vysokej školy začali žiť práve v New Yorku. Obaja scenáristi mali za sebou prácu na úspešnom sitkome Rojko, ktorý sa vysielal od roku 1990, keď v decembri 1993 prišli s prvou verziou námetu. Tú dopracovali do podoby, ktorú poznajú milióny divákov. A už pri písaní pilotného dielu sa zrodil vzťah medzi Rachel a Rossom.

David Schwimmer, predstaviteľ paleontológa Rossa, bol tiež prvým, ktorého si autori vybrali, až postupne pribudlo zvyšných päť. Každý zo šestice mal za sebou len menšie úlohy pred kamerou, napríklad Matthew Perry (Chandler) sa mihol v Beverly Hills 90210, Courtney Coxová (Monica) hrala okrem iného v jednej epizóde seriálu To je vražda, napísala. Úspech Priateľov všetkých rýchlo zaradil medzi najväčšie hviezdy šoubiznisu.

Keď natáčanie v roku 1994 začínalo, brali herci 22 500 dolárov za diel, s rastúcou popularitou aj zisky štúdia sa odmena postupne zvýšila. V deviatej a desiatej sezóne si tak každý z hercov, ktorí o honorároch vyjednávali spoločne, prišiel už na milión dolárov za epizódu. A televízii sa to stále oplatilo, inzerenti totiž boli ochotní zaplatiť za polminútovú reklamu až dva milióny dolárov. Na druhej strane boli honoráre jedným z dôvodov, prečo sa Priatelia po desiatej sezóne skončili – nie tým najdôležitejším.

Počas rokov totiž herci aj samotní hrdinovia zostarli, pred poslednou epizódou s poradovým číslom 236 už neboli ani zďaleka tak bezstarostní, ako v septembri 1994, keď celý seriál začínal. Keď sa Rachel vo finále snáď definitívne vrátila k Rossovi, mali hlavné postavy na konte niekoľko svadieb i rozvodov, narodených detí a veľa milostných vzťahov.

Po poslednej epizóde Priateľov sa niekoľkokrát zdalo, že by sa Monica, Rachel, Phoebe, Chandler, Ross a Joey mohli pred kamerou opäť zísť. Veď v rovnakom čase vysielaný a podobne vplyvný seriál Sex v meste sa dočkal dokonca dvoch celovečerných verzií. Nádej fanúšikov pred šiestimi rokmi zrejme definitívne ukončila sama Marta Kauffmanová.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#oseriáloch #priatelia
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku