Deň D je tu! Teória veľkého tresku sa končí. Podobný fenomén neexistuje

, , 16.05.2019 07:00
teória veľkého tresku, big bang theory, the big...
Po 12 rokoch sa končí najsledovanejší a najdlhšie vysielaný hraný sitkom na svete. Autor:

Americký sitkom o partii trochu excentrických vedcov Teória veľkého tresku, ktorý poznajú aj slovenskí diváci, sa blíži do finále. Poslednú epizódu 12. série odvysielajú v USA vo štvrtok 16. mája.

Nebyť rozhodnutia Jima Parsonsa, predstaviteľa fyzika Sheldona Coopera, ktorý už nechcel v nakrúcaní za žiadnu cenu pokračovať, asi by sa na obrazovkách ešte pár sezón objavoval. Diváci totiž o tento komediálny seriál záujem rozhodne nestrácajú.

Od septembra 2007, keď sa na obrazovkách televízie CBS objavila prvá epizóda, postavy prešli pomerne výrazným vývojom a niektorým kritikom trochu vadí napríklad to, že Sheldon už je predsa len schopný sociálnej interakcie alebo že Rajesh stratil svoju ostýchavosť pred opačným pohlavím.

A niekdajší veľký „sexuálny maniak“ Howard si nielen našiel manželku, ale ako jediný z hlavných hrdinov sa dočkal aj potomkov. Na druhej strane asi neexistuje podobne dlhý seriál, v ktorom by od začiatku až do konca bolo všetko rovnaké.

Základná premisa TBBT – ako sa podľa originálneho názvu The Big Bang Theory medzi fanúšikmi seriál označuje – sa nemení. Zo stretu nadpriemerne inteligentných až geniálnych vedcov so svetom obyčajných ľudí vyťažili scenáristi neuveriteľne veľa vtipných situácií. A aj keď sa výnimočne inteligentný, ale podľa odborníkov Aspergerovým syndrómom trpiaci Sheldon postupom času zmieril s existenciou sarkazmu a irónie, stále má problémy obstáť v kontakte s obyčajnými ľuďmi.

„Problémy zo ženami“ priniesli legendárny humor

Tie od samého počiatku stelesňuje hlavne pôvabná Penny, trochu prostoduchá neúspešná herečka a servírka z Nebrasky, ktorej prisťahovanie sa do susedného bytu v prvej epizóde seriálu obrátilo život Sheldona Coopera a jeho spolubývajúceho a kolegu fyzika Leonarda Hofstadtera hore nohami. Penny (priezvisko postavy zostáva aj po 12 rokoch tajomstvom) nie je jedinou ženou, ktorá vyvádza oboch vedcov z miery. Sheldona treba často vykoľají jeho bigotne veriaca matka z Texasu.

S matkou má problémy aj Leonard, hoci z iného dôvodu. Ako syn uznávanej psychiatričky Beverly bol od narodenia predmetom jej vedeckého skúmania, čo ovplyvnilo celý jeho život. Úplne normálnym vlastne nie je ani jeden zo štvorice hlavných mužských hrdinov, ktorými sú okrem fyzikov Sheldona a Leonarda astrofyzik pôvodom z Indie Rajesh Koothrappali a inžinier Howard Wolowitz. Prvý z nich stále hľadá tú pravú, zatiaľ čo druhý si vzal ženu, ktorá sa povahou až príliš podobá jeho dominantnej matke.

Vzťahy medzi mužmi a ženami (partnerku, neurobiologičku Amy si kupodivu našiel aj Sheldon, Leonard si po rokoch vzal Penny) tvoria významnú časť seriálu o "civilizovanej " štvorici mladých vedcov. Tí spočiatku trávia všetok voľný čas hraním stolových a počítačových hier, sledovaním sci-fi filmov a seriálov alebo debatami o komiksových superhrdinoch. V tých patrí posledné slovo Sheldonovi, bezpochyby geniálnemu vedcovi, ktorý však na začiatku takmer nevie fungovať v bežnom svete.

Krkolomné „vedátorske“ hlášky

Nevyhnutnou súčasťou Teórii veľkého tresku je tiež veda, v seriáli sa to len hemží termínmi z teoretickej fyziky a Sheldon spolu s Amy majú v najnovších epizódach našliapnuté na Nobelovu cenu. Vďaka popularizácii odboru, ktorý však drvivá časť divákov príliš nechápe, sa v sitkome objavili napríklad slávny kozmológ Stephen Hawking (na ktorého smrť reagoval vlani štáb s hercami dojemnou rozlúčkou) alebo Elon Musk, zakladateľ kozmickej spoločnosti SpaceX a automobilky Tesla.

Aj Slováci podľahli

​ Teória veľkého tresku sa s úspechom vysiela aj na Slovensku, pričom na obrazovky Markízy/Dajto sa dostala v čase, keď už sitkom veľká časť seriálových nadšencov poznala vďaka internetu. Nedávno bola u nás odvysielaná 11. séria. Okolo seriálu sa dlho predtým vytvorila komunita amatérskych prekladateľov, ktorí veľmi rýchlo vytvárajú pre každú novú epizódu titulky.

Seriál produkujú Chuck Lorre (Dva a pol chlapa, Roseanne) a Bill Prady (Ženy z rodu Gilmorovcov, Ženatý so záväzkami). Medzi hlavných predstaviteľov patria Johnny Galecki (Leonard), Jim Parsons (Sheldon), Kaley Cuoco (Penny), Simon Helberg (Howard) a Kunal Nayyar (Rajesh). Počas tretej a štvrtej sezóny sa k nim pridali aj Mayim Bialik (Amy) a Melissa Rauch (Bernadette). Neodmysliteľnou súčasťou je aj čudák Stuart (Kevin Sussman) – majiteľ komiskového obchodu a odveký hypochonder.

Medzi súčasnými americkými sitkomami – teda tými hranými – je TBBT s tuctom ročníkov bezkonkurenčne najstaršia a len málo iných seriálov sa mu v minulosti aspoň priblížilo. Dvanásť rokov sa vysielalo Dva a pol chlapa (2003 až 2015), MASH vydržal 11 sezón (1972 až 1983), rovnako ako Na zdravie (1982 až 1993) alebo Ženatý so záväzkami (1987 až 1997).

Dlhšie vydržali niektoré animované sitkomy – Simpsonovci sa vysielajú už tridsiatu sezónu, South Park beží od roku 1997, teda 22 rokov. Tvorcovia, ale aj televízia sa so seriálom rozlúči veľkolepo. Divákov čaká špeciálne dvojité finále, skladajúce sa z epizód 23 a 24. Prvá z nich nesie názov The Change Constant a druhá The Stockholm Syndrome. Po odvysielaní stanica odvysiela špeciálny dokument o seriáli, v ktorom sa fanúšikovia doteraz neznáme a najmä vtipné informácie. Sprevádzať ním bude „Leonard a Penny“, teda Johnny Galecki a Kaley Cuoco.

O povestný humor však diváci neprídu. Pokračovať naďalej bude spin-off o Mladom Sheldonovi, ktorý aktuálne končí svoju druhú sezónu a CBS potvrdila rovno ďalšie dve sezóny. Otázne bude, ako sa bude seriálu dariť bez svojho predskokana. S Teóriou veľkého tresku sa končí ďalšia komediálna epocha, momentálne neexistuje adekvátna náhrada, ktorá by sa kvalitou a dĺžkou vysielania čo i len priblížila tomuto sitkomu.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Teória veľkého tresku #oseriáloch
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku