Obrovské seriálové sklamanie sa vracia. Pochová druhá séria celý príbeh?

, 06.01.2020 07:00
manifest,
Podarí sa Manifestu presvedčiť, že stojí za to? Autor:

Kým na jeseň 2018 to bol hit, na jar 2019 už nie. V roku 2020 dostáva Manifest druhú šancu. Fanúšikovia sú však už skeptickí. S prvou sériou si tvorcovia poriadne zavarili. Ako to už býva, dôveru divákov sa neoplatí sklamať, druhú šancu, väčšinou, nedávajú. Nové pokračovanie sa začína 6. januára.

Spočiatku potenciálny dej sa veľmi rýchlo zamotal a vznikali prekombinované epizódy, ktoré nedávali žiadne odpovede a prinášali ďalšie a ďalšie otázniky a divák strácal nielen prehľad, ale aj motiváciu pozerať ďalej.

Zaujímavá pointa so záhadným zmiznutím Boeingu, ktorý sa po 5 a pol roku objavil v našej súčasnosti pôsobila počas prvých epizód naozaj šokujúco a atraktívne. Tvorcovia podsunuli otázky o tom, že sa pasažieri stali „obeťami“ vyššej moci, keďže teraz majú akési vnútorné hlasy, ktoré ich nútia robiť dobré skutky.

Namiesto toho, aby sa rozvíjala táto časť a postupne sa rozmotávalo celé tajomno, ktoré by dovolilo seriálu budovať si povesť nového kultu, prichádzali s každou epizódou nové a nové vsuvky a scenár sa stále vzďaľoval základu. Na škodu bola aj fakt, že jednotlivé vsuvky sa len prirútili, niečo naznačili a išlo sa ďalej.

Tiež sa ťažko verilo aj tomu, že hlavné postavy sústredené okolo rodiny Stoneovcov dokázali prekabátiť aj tajné služby, dostávať sa, samozrejme bez problémov, k potrebným informáciám, aby pátrali po celej záhade vlastného návratu. Pričom boli vždy a včas na správnom mieste. Manifest akosi pozabudol na svoju pointu a postupne z toho vznikla rodinná dráma, v ktorej heroický otec zvláda bojovať s celým svetom spolu so svojou sestrou.

Takisto chrániť svojho malého syna, ktorý je očividným kľúčom k celej záhade a poľuje naňho tajná organizácia a všetci si žijú v krásnom domčeku na predmestí s dokonale pokoseným trávnikom. Akože naozaj?

Bolo viac ako evidentné, že tvorcovia chcú do prvej 16-dielnej série „natrepať“ toho čo najviac, aby zaujali čo najviac divákov. Stal sa však presný opak. Miska váh musí zostať minimálne vyvážená a ponúknuť správny pomer otázok a najmä odpovedí, aby sa divák nestrácal a lákalo ho sledovať ďalej. V prípade Manifestu sa tento fakt až trestuhodne zanedbal. Všetko sa len komplikovalo, zamotávalo, nebol poriadny náznak riešenia a do deja sa, samozrejme, vkradla nuda.

Manifest stratil, počas prvej série, polovicu divákov. Drvivú väčšinu epizód si pozrelo čosi vyše piatich miliónov divákov. Až finále dalo ako-takú nádej, že druhá séria by mohla priniesť lepšie a zrozumiteľnejšie zajtrajšky. Manifest je dostupný aj pre slovenských divákov, prostredníctvom HBO GO.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Manifest #oseriáloch
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku