Kritika, výčitky, nadávky, ale aj chvály. Aké sú top momenty konca Hry o tróny?

, 23.05.2019 07:00

Finále Hry o tróny síce rozdelilo fanúšikov na dva tábory, tvorcovia však dosiahli, čo chceli. O seriáli sa vedú vášnivé debaty a dostal sa pod kožu aj tým, ktorí ho poriadne ani nesledovali. A to je splnený sen každej televízie a tvorcov. Bez ohľadu na pozitívnu alebo negatívnu kritiku, Hra o tróny dosiahla to, o čom iné seriály môžu len snívať.

1. Príchod do zničeného Kráľovho prístaviska

Ohnivá apokalypsa, ktorú mala na svedomí Daenerys a Drogon nenechala takmer nikoho nažive. Mesto bolo zničené a najmä pre Tyriona to bolo veľké zlyhanie. Stál po boku vrahyne a tyranky.

Tyrionovi sa naskytol desivý pohľad na zničené...
Tyrionovi sa naskytol desivý pohľad na zničené Kráľovo prístavisko. Autor: HBO

Prečítajte si recenziu poslednej časti Hry o tróny v článku: Šokujúci koniec alebo predvídateľný paškvil? Hra o tróny sa skončila

2. Vojna sa len začala!

Daenerys dosiahla čo chcela, má Železný trón. To jej však nestačilo. Jej predstava o novom svete spočíva vo vyvraždení všetkých v Západozemi, ktorí boli „obeťami“ starého systému.

Nad zničeným Kráľovým prístaviskom zaviala...
Nad zničeným Kráľovým prístaviskom zaviala vlajka rodu Targaryenovcov. Autor: HBO

3. Diabolská Daenerys

Tvorcovia sa v poslednej časti pekne pohrali so symbolikou. Príchod Daenerys do zničeného Kráľovho prístaviska je zobrazený v prenesenom význame ako príchod diabla.

Tvorcovia sa počas poslednej časti pohrali so...
Tvorcovia sa počas poslednej časti pohrali so symbolikou. Nakoniec sa z Daenerys stala hlavná nepriateľka. Priam diabolská! Autor: HBO

4. Smrť Jaimeho a Cersei

Tyrion zlyhal nielen ako pobočník, ale aj ako brat. Aj napriek všemožnej snahe zachrániť svojich súrodencov sa mu ani to nepodarilo. V podzemných ruinách nachádza mŕtve telá Jaimeho a Cersei, ktorým sa nepodarilo utiecť z mesta.

Bolestné odhalenie. Tyrion našiel mŕtve telá...
Bolestné odhalenie. Tyrion našiel mŕtve telá svojich súrodencov, ktorých chcel všemožne zachrániť. Nepodarilo sa mu to. Autor: HBO

5. Vyplnené proroctvo

Náznak z druhej série sa v tej ôsmej stal skutočnosťou. Daenerys kráčala zničenou korunovačnou miestnosťou a tentokrát sa dotkla Železného trónu a spečatila svoj osud.

V prvej vízii sa Daenerys nedotkla trónu, jej...
V prvej vízii sa Daenerys nedotkla trónu, jej osud sa oddialil. Teraz sa ho dotkla a spečatila svoj osud. Autor: HBO

6. Smrť šialenej kráľovnej

Jon vykonal svoj posledný hrdinský čin. Rovnako ako Tyrion si musel priznať osobné zlyhanie, keď pomáhal Daenerys pri jej križiackej výprave. Jediná cesta, ako zabrániť vyvraždeniu Západozeme bola smrť dračej kráľovnej.

Jon naplnil svoj osud, keď sa vrátil späť medzi...
Jon naplnil svoj osud, keď sa vrátil späť medzi živých. Bol ich odvekým ochrancom. Vedel, že musí Daenerys zabiť. Autor: HBO

7. Koniec Železného trónu

Drogon, ktorý sa dojemne snažil „prebudiť“ svoju mŕtvu matku, roztavil Železný trón. Symbol prehnitého systému, ktorý mal na svedomí tisícky mŕtvych. Vzal telo Daenerys a odletel s ňou na neznáme miesto. Bola to bodka za Khaleesi a jej drakmi.

Po smrti Daenerys Drogon zničil Železný trón...
Po smrti Daenerys Drogon zničil Železný trón ako symbol prehnitého a smrtiaceho systému. Autor: HBO
Železný trón ako symbol starých čias zmizol....
Železný trón ako symbol starých čias zmizol. Západozem vstúpila do nových čias. Autor: HBO

8. Nový svet

Jedna epocha Západozeme sa skončila, nová sa začala. Panovníci sa už nebudú rodiť, ale voliť. Najmocnejšie rody si vždy zvolia nového vládcu. Sansa si vydobyla nezávislosť pre Zimohrad a Sever. Sedem kráľovstiev bolo minulosťou.

Posledná séria Hry o tróny prekvapila početnými...
Posledná séria Hry o tróny prekvapila početnými predčasnými únikmi na internet, ale aj zábermi, ktoré sa nemali dostať von. Autor: HBO

9. Nech žije nový kráľ!

Rozhodnutie mocných sa vyjadrilo jednohlasne. Nový kráľom už Šiestich kráľovstiev sa stal Bran Zlomený.

Nové časy, nový svetový poriadok. Odteraz...
Nové časy, nový svetový poriadok. Odteraz panovníkov budú voliť zástupcovia rodov. Autor: HBO

10. Jon a Duch

Diváci dostali to, čo chceli. Po obrovských výčitkách hovoriacich o nevhodnom správaní Jona voči svojmu vlkovi Duchovi sa v poslednej časti znova stretli a bolo to privítanie, na aké sa čakalo celú ôsmu sériu.

Tvorcovia si stihli udobriť aj fanúšikov. Jon...
Tvorcovia si stihli udobriť aj fanúšikov. Jon sa radostne zvítal so svojim vlkom Duchom, ktorého počas minulých epizód ignoroval. Tento fakt rozzúril skalné publikum. Autor: HBO

10. Rozuzlenie

Jon dostal trest, ale v konečnom dôsledku vyslobodenie. Vrátil sa k Nočnej hliadke, nemohol mať ženu, deti a majetok. Na severe ho čakal Tormund a Duch. Dostal sa na miesta, kde bol vždy šťastný. Arya opustila Západozem a vydala na miesta, kde sa končia mapy. Sansa sa stala kráľovnou Severu. Bran dostal nových radcov vedených Tyrionom.

Jon musí žiť v exile. Vrátil sa na miesta, kde...
Jon musí žiť v exile. Vrátil sa na miesta, kde bol vždy šťastný. Za Stenu, k Tormundovi a Divokým. Autor: HBO
Nech žije nový kráľ Západozeme - Bran Zlomený.
Nech žije nový kráľ Západozeme - Bran Zlomený. Autor: HBO
Arya opustila Západozem a vydala do...
Arya opustila Západozem a vydala do nezmapovaného sveta. Autor: HBO
Sansa dosiahla všetko, čo chcela. Sever zostal...
Sansa dosiahla všetko, čo chcela. Sever zostal slobodný a nezávislý a ona sa stala jeho kráľovnou. Autor: HBO

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Hra o tróny #Game of Thrones #oseriáloch
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku