Kto zvíťazí v Hre o tróny? Odpoveď prichádza po 595 dňoch

, , 14.04.2019 07:00

Veľké finále sa blíži. A s ním intrigy, krv, násilie, nečakané dejové kotrmelce, veľkolepé scény a, samozrejme, šokujúca smrť obľúbených postáv. Hra o tróny je fenomén. Prvú časť záverečnej série najdrahšieho a najsledovanejšieho televízneho seriálu v dejinách uvedie HBO už v nedeľu. A fanúšikovia sa nevedia dočkať.

Posledná epizóda Hry o tróny bude mať premiéru...
Posledná epizóda Hry o tróny bude mať premiéru 19. mája a svet sa dozvie, kto zasadne na Železný trón. Autor: HBO

Krvavá fantasy sága opantala celý svet. A po jej rozuzlení dychtia milióny divákov. Kto si napokon sadne na Železný trón vládcu všetkých kráľovstiev Západozeme? Kto vyhrá vojnu medzi živými a mŕtvymi? Ktorý vznešený a starobylý rod vyvraždia a ktorý, naopak, získa nadvládu? A čo draky? Prežijú súboj ohňa s ľadom? Iba niektoré z mohutnej záplavy otázok fanúšikov. Pompézny príbeh začne konečne po rokoch čakania dávať definitívne odpovede.

Hra o tróny sa stala kultom, ale nielen vďaka krvi a krutosti. Základy nového typu televíznej zábavy položila aj vďaka prešpekulovaným scenárom, dych berúcej kamere či trikom a tiež veľkolepým a monumentálnym scénam. Svet seriálov preto niektorí znalci delia na obdobia pred Hrou o tróny a po nej.

Hra o tróny

 • Najdrahší seriál na svete. O prvenstvo súperí s Priateľmi, v ich prípade však väčšina rozpočtu išla na miliónové honoráre pre herecké hviezdy; v Hre o tróny väčšinu rozpočtu minú na samotné nakrúcanie a špeciálne efekty.
 • Hra o tróny je najsťahovanejší seriál na svete – počet nelegálnych stiahnutí 7. série z webu presahuje miliardu.
 • Trailer k poslednej sérii si za týždeň pozrelo na sociálnych sieťach 81 miliónov krát, čím sa stal najúspešnejším promo videom v dejinách HBO.
 • Seriál má osem sérií (73 epizód).
 • Záverečná 8. séria seriálu bude mať šesť epizód. Jednotlivé epizódy budú dlhé 54 až 82 minút, dovedna bude mať posledná séria 432 minút. Na každú epizódu majú tvorcovia k dispozícii rekordný rozpočet – 15 miliónov dolárov.
 • Nakrútených je viacero verzií konca príbehu, aby ani samotní herci netušili, ako ich postavy napokon dopadnú – cieľom je zabrániť predčasnému vyzradeniu záveru príbehu.
Varys (Conleth Hill)
		v 8. sérii Hry o
		tróny.
Samwell Tarly (John
		Bradley) v 8. sérii Hry
		o...
+17Theon Greyjoy (Alfie
		Allen) v 8. sérii Hry
		o...

Koniec nemusí byť koniec

Je známe, že fantasy séria Pieseň ľadu a ohňa amerického spisovateľa Georgea R. R. Martina, ktorá je predlohou seriálu, v knižnej podobe ešte nie je dokončená. Svoju predstavu o jej pokračovaní televíznym divákom ponúkli americkí scenáristi a televízni producenti Daniel Brett Weiss a David Benioff. Od šiestej sezóny, keď predbehli dej série kníh, sa mohli oprieť už len o záchytné body, ktoré poskytol sám autor George R. R. Martin. Ten však s humorom jemu vlastným vyhlásil, že koniec ságy si napokon môže ešte rozmyslieť, a tak nie je vylúčené, že v knihách sa všetko skončí celkom inak. Nič to však neuberá na záujme o televízne spracovanie.

Keď sa v roku 2011 Hra o tróny po prvýkrát objavila na obrazovkách, len málokto by predpovedal, že o pár rokov sa zo seriálu stane kult, ktorému podľahne celý svet. Nový príbeh bol košatý a komplikovaný. Prvé epizódy však mali jedinú úlohu – rozložiť jednotlivé figúry po krvavej šachovnici a následne rozohrať smrtiacu hru intríg, zrady a boja o moc.

HBO doprialo televíznym tvorcom slobodu, s pribúdajúcimi pozitívnymi ohlasmi aj štedrejší rozpočet, čoho výsledkom bola ustavične stúpajúca sledovanosť. Súboj vznešených rodov o nadvládu nad Západozemou je ukážkou strategického myslenia, psychológie, krutosti a posadnutosti po moci. „Hru o tróny buď vyhráš, alebo zomrieš,“ tak znie lakonické vyhlásenie azda najväčšej vrahyne v seriáli, kráľovnej Cersei Lannisterovej.

Počas siedmich sezón prišli o život vládcovia rodov, ich príbuzní vrátane žien a detí, a tiež tisícky nevinných poddaných. Hoci o nevinnosti sa v tomto seriáli dá polemizovať.

Aké dlhé budú epizódy záverečnej 8. série

Názvy epizód zatiaľ tvorcovia taja, aby neprezradili vývoj deja.

 • 1. epizóda 54 minút
 • 2. epizóda 58 minút
 • 3. epizóda 82 minút
 • 4. epizóda 78 minút
 • 5. epizóda 80 minút
 • 6. epizóda 80 minút
Gwendoline Christie
		ako Brienne z Tarthu v
		8....
Nikolaj Costar-Waldau
		ako Jaime Lannister v
		8....
+10Peter Dinklage ako
		Tyrion Lannister v 8.
		sérii...

Červená svadba

Závislosť medzi divákmi seriál vyvolával aj nečakanými zvratmi. Na konci prvej série po zrade a zmanipulovanom procese sťali hlavného pozitívneho hrdinu, sympatického vládcu rodu Starkovcov Neda. Prekvapenie bolo o to väčšie, že postavu Neda hral populárny anglický herec Sean Bean, ktorý bol medzinárodne najznámejším hercom zo všetkých účinkujúcich v celej prvej sérii.

Ešte viac sa však o seriáli začalo hovoriť počas tretej série; v epizóde s názvom Červená svadba totiž zákerne a surovo vyvraždili takmer celý zvyšok Nedovho rodu – jeho najstaršieho syna a dediča Roba, jeho tehotnú manželku, Robovu matku i najvyššie postavených šľachticov.

Červená svadba sa dnes považuje za míľnik vo filmovom zobrazení chladnokrvného zabíjania. Viacerí tvorcovia iných seriálov majú ambíciu tento šokujúci dejový zvrat napodobniť vo vlastnom poňatí, zatiaľ však neúspešne.

Posledná séria dáva nádej pre tých, ktorí...
Posledná séria dáva nádej pre tých, ktorí dúfajú, že uvidia Jona a Daenerys lietať spoločne na drakoch. Autor: HBO

Zlaté časy krvavej ságy sa naplno prejavili počas piatej série. Sledovanosť vyletela k siedmim miliónom divákov, šiesta séria pridala dokonca ďalší milión. Dovtedy mali všetky sezóny po desať epizód. Od siedmej série nastala zmena. Tvorcovia oznámili, že seriál sa dočká ešte dvoch sérií a dovedna už len trinástich epizód. Medzi fanúšikmi sa najviac diskutovalo o siedmej sérii, ktorá mala už len sedem častí.

Táto, zatiaľ posledná a pred dvoma rokmi odvysielaná séria, ohromila veľkolepou výpravou a trikmi. Patrila totiž najmä drakom. Nie všetci však boli nadšení a objavili sa aj prvé výčitky voči deju a logickým nezrovnalostiam. Aj napriek tomu však táto séria patrila k najúspešnejším a počas televíznej premiéry jednotlivých častí ju zakaždým sledovalo okolo 11 miliónov divákov.

Herečka
		Sophie Turner (predstaviteľka
		Sansy...
Herečka
		Maisie Williams (predstaviteľka
		Arye...
+5Herečka Emilia Clarke
		(predstaviteľka
		Dračej...

Slovenská stopa v snehu

Na záverečnú ôsmu sériu si museli diváci počkať neuveriteľných 595 dní. V jednej z posledných scén ostatnej série mohli vidieť Nočného kráľa, vládcu oživlých mŕtvych, ktorý sediac na chrbte ľadového draka zbúral mohutnú ľadovú bariéru, bájny Múr, ktorý stáročia oddeľoval a chránil svet ľudí na juhu od nebezpečného severu, z ktorého prichádza iba zima a smrť.

Dej ôsmej série sa teda začína krátko po tom, čo Múr padol a do sveta ľudí sa ako cunami valí nezastaviteľná miliónová armáda mŕtvych, ktorí nepotrebujú ani spať, ani oddychopať, iba zabíjať… Slovenskí fanúšikovia seriálu si tieto okamihy užívali o čosi viac ako iní, keďže dôležitú rolu Nočného kráľa stvárnil špičkový slovenský filmový kaskadér Vladimír Furdik.

Finále série patrí medzi najdrahšie projekty v histórii televíznej zábavy. HBO poskytlo rozpočet 90 miliónov dolárov, teda 15 miliónov na epizódu, ale aj dostatočný čas na samotné nakrúcanie. Trvalo desať mesiacov a posledná klapka padla v lete 2018. Mohlo by sa zdať, že očakávaná záverečná séria počtom epizód pôsobí najskromnejšie spomedzi všetkých ostatných.

Opak je však pravda. Filmári sa rozbehli po celej Európe a nakrúcali v Írsku, Španielsku, Chorvátsku či na Islande. V štúdiách v Belfaste napríklad vznikla kópia chorvátskeho mesta Dubrovník za milión dolárov. Toto malebné starobylé mesto na jadranskom pobreží je predlohou Kráľovho prístaviska, hlavného mesta Západozeme. A v ôsmej sérii sa čaká jeho skaza.

Toto tajomstvo odhalili fanúšikovia a ich zvedavé fotoaparáty, mobily a nediskrétne kontá na sociálnych sieťach. Rovnako fanúšikovia odhalili aj prípravu najväčšej bitky v dejinách televízie. Tá sa má odohrať v tretej epizóde novej série, keď sa rozpúta boj o Zimohrad, hlavné mesto najsevernejšieho kráľovstva Západozeme, územia rodu Starkovcov.

Oficiálne je potvrdené, že v zúfalom boji padne niekoľko dôležitých postáv. Vie sa tiež, že boj sa nakrúcal neuveriteľných 11 týždňov. Producenti vyhlásili, že sa inšpirovali aj legendárnou bitkou o Helmovu úžľabinu v druhom filme trilógie Pán prsteňov. Tá na striebornom plátne trvala zhruba 40 minút, boj o Zimohrad by mal byť ešte dlhší.

Platy hercov v 8. sérii za epizódu

 • Kit Harrington (Jon Sneh) 710 000 dolárov
 • Emilia Clarke (Daenerys) 710 000 dolárov
 • Lena Headey (Cersei) 710 000 dolárov
 • Nikolaj Coster-Waldau (Jaime) 710 000 dolárov
 • Peter Dinklage (Tyrion) 710 000 dolárov
 • Maisie Williams (Arya) 210 000 dolárov
 • Sophie Turner (Sansa) 210 000 dolárov
Herec
		Pilou Asaek na premiére filmu Hra o tróny.
Herec Iain
		Glen na premiére seriálu Hra o
		tróny.
+19Herec Nikolaj
		Coster-Waldau.

Bude aj víťaz či len porazení?

Takmer dva roky bez nových epizód boli hnacím motorom pre špekulácie nedočkavých fanúšikov. Najviac polemík sa týka osudov jednotlivých postáv, a to nielen tých kľúčových. Isté totiž je, že konca sa ich dožije len veľmi málo. Najväčšie šance azda majú Jon Sneh (Kit Harington), Tyrion Lannister (Peter Dinklage) či Samwell Tarly (John Bradley). Najviac nahnuté to majú ženy. Nahlas sa hovorí o tragickej smrti matky drakov Daenerys z rodu Targaryenovcov (Emilia Clarke).

Fanúšikovia jej síce predpovedajú potomka s Jonom Snehom, ktorý by mal byť právoplatným dedičom Železného trónu, ale prežije? Aspoň tak ako kedysi Jon? Už niekoľko sezón sa čaká, že krutá smrť si príde aj po najzákernejšiu a najväčšiu vrahyňu Cersei Lannisterovú (Lena Headey).

Podľa veštby má zomrieť rukou milovanej osoby, ale bude to napokon naozaj Jaime (Nikolaj Coster-Waldau) – jej brat, bývalý milenec a otec ich troch detí, vždy verný služobník, ktorý sa v závere siedmej série otočil sestre chrbtom, pretože si uvedomil, že celé roky stál na zlej strane? Tiež sa hovorí, že Jaime najskôr hrdinsky padne v boji o Zimohrad po boku Brienne z Tarthu (Gwendoline Christie).

Predčasná smrť by si mala prísť aj pre Sansu Starkovú (Sophie Turner), otáznik visí aj nad jej mladšou sestrou, nebojácnou zabijačkou Aryou Starkovou (Maisie Williams). Obetovať by sa mal aj ich brat a posledný mužský potomok ich rodu Bran Stark (Isaac Hempstead Wright).

Všetko nasvedčuje tomu, že diváci uvidia aj veľký súboj ľadového draka Viseriona a jeho ohnivých súrodencov Drogona a Rhaegala. Zdalo sa, že osud majestátnych obrov je takmer naisto spečatený, ale posledný propagačný plagát s drakom a Železným trónom našepkáva, že pointa seriálu môže byť absolútnym prekvapením.

Žeby sa víťazom Hry o tróny napokon stal drak? HBO sa bojí únikov informácií, a tak tvorcovia nakrútili viacero záverov. Herci sa vyjadrujú veľmi opatrne, väčšina naznačuje, že rozuzlenie bude šokujúce. Napokon, pointou seriálu môže byť opäť nečakaný zvrat. Vystúpi azda do popredia niektorá z vedľajších postáv? Alebo sa dokonca objaví nová postava?

Britská pošta vydala vlani na počesť seriálu...
Britská pošta vydala vlani na počesť seriálu sériu známok. Autor: RoyalMail

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#Hra o tróny #Game of Thrones #oseriáloch
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku