Designated Survivor - história sa opakuje? Kto chcel zastreliť prezidenta ...

08.03.2017 13:17
Designated Survivor - prečo chceli fanatickí...
Designated Survivor - prečo chceli fanatickí Američania odstrániť ...

Seriál o politickej kríze v USA sa vracia. Kto spáchal atentát na prezidenta?

Novinka Designated Survivor s Kieferom Sutherlandom v hlavnej úlohe sa vracia po viac ako troch mesiacoch na obrazovky televízie ABC, aby predstavila druhú polovicu úvodnej série. Seriál o politickej, ale aj ľudskej kríze v USA a zákonom dosadenom prezidentovi Tomovi Kirkmanovi dokázal zaujať počas jesene dostatočný počet divákov, aby si zabezpečil objednávku plnohodnotnej 22-epizódnej prvej série. Či však bude výkon premiérových epizód dostačujúci na potvrdenie aj druhej série sa nateraz nevie, ABC oficiálne obnovila iba zopár svojich najsledovanejších hitov, o osude ostatných zaryto mlčí. Dôvodom je najmä sledovanosť, ktorej vývoj najmä počas tejto sezóny je nevyspytateľná a mnohé seriály či už novinky alebo aj matadory začínajú naplno prepadať. Počas jesene, keď sa Designated Survivor predviedol v desiatich epizódach lavírovala sledovanosť medzi nadpriemerom, neskôr skĺzla do priemerov a prelom jesene a zimy ukázal slabnúci potenciál.

Napríklad, v septembri si svetovú premiéru pozrelo rekordných 10 miliónov divákov s ratingom 2.3. Designated Survivor dosiahol vysoký rating, ktorý je skôr vzácnosťou ako pravidlom a fantastické čísla prizerajúcich sa divákov. Avšak to bol prvý a poslednýkrát, keď seriál dosiahol takýto výsledok. Po premiérovom týždni sledovanosť, pochopiteľne, klesla na ešte slušných 7.91 milióna divákov s ratingom 1.8, tieto výsledky stačili televízii nato, aby prvú sériu rozšírila a doobjednala si ďalšie epizódy. Prvá séria sa z pôvodne objednaných trinástich epizód rozrástla na 22 vysielanie je garantované minimálne do mája 2017.

Október už nebol pre seriál až taký úspešný a sledovanosť skĺzla do priemerných hodnôt na pomery ABC, prvé dva októbrové týždne sa pohybovali na úrovni 7 miliónov divákov, no stačila len krátka prestávka vo vysielaní, aby výkon seriálu klesol na 5.93 milióna divákov s ratingom 1.3. Všetko nasvedčovalo tomu, že toto bude ten typ seriálu, ktorému uškodí každá jedna prestávka vo vysielaní, čo sa nakoniec aj potvrdilo. Novembrová sledovanosť našťastie už neklesala, no výkon seriálu sa zastabilizoval a pravidelne dosahoval už len priemerné výsledky. Zimné finále v decembri však zaznamenal vzostup sledovanosti a poslednú minuloročnú epizódu si pozrelo 6.17 milióna divákov s ratingom 1.2.

Potenciálny hit, ktorý mal vyliečiť problematický stredajší slot na ABC tak len počas jesene stratil 50% svojich divákov je pomerne diskutabilné, či má Designated Survivor potenciál na dlhodobé prežitie. Iste, druhú sériu dostane, oproti iným seriálom je ešte dostatočne silný. Veľmi rýchlo stráca potenciál a končiaca sa trojmesačná prestávka mu určite neprospela aj vzhľadom na aktuálnu politickú situáciu v USA. V zámorí bola prezidentská téma vyhrotená vďaka kontroverznému republikánskemu kandidátovi už počas jesene a január nepriniesol upokojenie, práve naopak. Navyše sa seriál otriasa v základoch od samého počiatku. Na prelome rokov nastala už tretia zmena na poste hlavného showrunnera, čo len podčiarkuje akési zúfalstvo nielen tvorcov, ale aj televízie „vykorčuľovať“ s celou témou seriálu.

ABC spravila výmenu hneď po objednaní seriálu do vysielania, čo okrem zachovania pôvodnej myšlienky znamenalo zmenu mnohých dejových línií a prepracovanie charakterov. Ďalšia výmena je citlivejšia z kreatívneho pohľadu, keďže seriál je už vo vysielaní a v apríli sa dokonca končí nakrúcanie úvodnej série. Preskupovanie vo vedení sa premietne práve do finálových epizód, čo zrejme bol aj hlavný motív. Našepkáva to možnosť, že panovala nespokojnosť s doterajším smerovaním a ukončením príbehu a takto sa stihne pripraviť, respektíve zmeniť dej. Spravidla takéto časté výmeny hovoria v neprospech a neschopnosť správne uchopiť tému seriálu, čoho následkom môže byť aj predčasný koniec. Designated Survivor rozhodne patrí na obrazovky a je viac ako zrejmé, že potrebuje lepšie uchopenie a nasmerovanie. Mnohé dejové línie sú rozprávané akoby naprázdno, divák chápe, čo chce jednotlivá postava povedať, no nepoužíva tie správne slová.

Základný problém je samotná téma, ktorá nie je primárne pre väčšinového diváka a najmä veľmi pomalé tempo celého seriálu. Nateraz každá epizóda zachytávala jeden deň v živote nového prezidenta Toma Kirkmana v úrade a jeho snaha vysporiadať sa s krajinou, ktorá je na pokraji občianskej vojny a celosvetovej politickej krízy. Tvorcovia chceli divákov ukázať možný scenár každodenného života v Bielom dome v prípade takejto krízy, no diváci by zrejme ocenili svižnejšie tempo celého príbehu. Seriál odštartoval najväčším teroristickým útokom od 11.septembra. Teroristi zničili Kapitol počas zasadnutia vlády a jednou ranou zabili celé vedenie krajiny. Do úradu prezidenta sa dostal minister pre miestny rozvoj Tom Kirkman ako posledná zákonná poistka, teda určený prežívší – Designated Survivor. Kirkman ako menejcenný politik sa razom stal najmocnejším mužom planéty a musí ustáť krízu, ktorú USA nikdy nezažili. Navyše jeho voľba je neustále popieraná nielen zahraničím, ale aj domácimi politikmi a miestnymi autoritami. Kirkman mal v deň útoku podať demisiu a opustiť Washington, všetko zmenila tragédia, ktorá zmenila jeho život a jeho rodiny. Jedinú istotu má vo svojej rodine, ktorá má však svoje tajomstvá. Jeho žena Alex je prestížnou právničkou a je manželovi oporou, má svoje temné tajomstvo, ktoré by mohlo zničiť celú idylku. Syn Leo, ktorý koketuje s drogami by nemusel byť Kirkmanovým synom, malá dcérka Penny zmenu bydliska ešte neregistruje.

Dôležitejší súboj zvádza Kirkman na politickej rovine. Musí udržať verejný poriadok v USA, kde sa šíri panika, protimoslimské nálady, ataky polície voči prisťahovalcom, nedôvera majority. Politické elity odmietajú poslušnosť, podriadenosť politikovi, ktorý nikdy nemal byť prezidentom. Spojené štáty sa ocitli na pokraji občianskej vojny a Kirkman nateraz hasil iba tie najpálčivejšie problémy. Podstata mu unikala a hoci sa učil byť svetovým štátnikom, jeho nepripravenosť bola čoraz zjavnejšia. Kirkman sa obklopil tímom, ktorému musí veriť. Jeho verná spolupracovníčka z ministerstva Emily Rhodes mu teraz robí poradkyňu a verí jeho schopnostiam, ktoré by mohli vyviesť krajinu z agónie. Vedúcim kancelárie sa stal Aaron Shore, ktorý háji jeho záujmy, no zároveň si rieši svoje veci a nateraz sa zdá, že v prípade krízy bude zachraňovať samého seba a svoju reputáciu. Emily s Aaronom si postupne k sebe našli cestu aj v osobnej rovine. Ochranu celej rodiny má pod palcom Mike Ritter. Hlasom prezidenta pred verejnosťou sa stal Seth Wright, ktorý spočiatku pochyboval o Kirkmanovej administratíve, neskôr sa stal jeho veľkým zástancom. Navyše ako potomok moslimských prisťahovalcov vysiela pozitívny signál smerom z Bieleho domu. Veľkým Kirkmanovým protivníkom je republikánsky „určený preživší“, senátorka Kimble Hookstraten, ktorá síce podporuje Kirkmana, všetko je to iba politické gesto a čaká na svoju príležitosť do regulárnych prezidentských volieb, v ktorých chce svojho kolegu poraziť a prevziať moc v krajine. Nehľadiac na situáciu v krajine, nenápadne rozbehla svoju prezidentskú kampaň.

Do komplikovanej mozaiky zasahuje aj vyšetrovanie FBI, agentka Hannah Wells, ktorá v Kapitole stratila svoju lásku a vedie vyšetrovanie celého teroristického útoku a postupne odhaľuje tajomstvá celej budovy, ale aj celého útoku, ktoré je zrejme veľkým vnútroštátnym sprisahaním. S výsledkami oboznamuje zástupcu riaditeľa FBI, ktorý si uvedomuje vážnosť celého možného odhalenia a najmä následkov, ktoré môže priniesť. Do všetkého bola naoko zapojená teroristická organizácia Al-Šakár, ktorá okato nechala na mieste činu nevybuchnutú bombu a tým dala jasne najavo svoju vinu. Wells dobre vedela, že tieto indície nie sú náhodné a preto šípila veľkú zradu. Jej inštinkt jej dobre našepkal najmä po objavení jediného preživšieho útoku na Kapitol, kongresmana Petera MacLeisha. Ten sa stal národným hrdinom pre celú verejnosť, no jeho prežitie bolo dlho naplánované a rozhodne nebolo náhodné. Ukázalo sa, že MacLeish nechal zrekonštruovať jednu z tajných miestností v Kapitole, z ktorej sa stal bezpečný kryt, kde prečkal smrtiaci výbuch. MacLeish bol však iba vrcholom ľadovca. Bol bábka dosadená nešpecifikovanou organizáciou tak mocnou, že dokáže viesť celosvetové dianie.

MacLeishova hviezda v Bielom dome strmhlav stúpala, stal sa viceprezidentom. Teda iba krok od toho, kým mal byť pôvodne. Kirkmanov tím sa všemožne snaží zachrániť klesajúcu krivku obľúbenosti svojho šéfa. Kirkman slávi aspoň jeden úspech, keď sa mu podarilo zajať vedúcich členov bunky Al-Šakár, netuší však, že sú iba nastrčeným stúpencom a zradcovia môžu chodiť okolo neho a chystať ešte väčší útok aj neho samého. USA sú na kolenách a teror sa iba začína! Kirkman dostal informácie o zradcovi v Bielom dome, netuší jeho identitu. Agentka Wells a jej zanietenie pre odhalenie celej konšpirácie ju doviedlo na živú stopu, čím ohrozila nielen seba, aj ich cieľ – prezidenta Kirkmana. Zradcovia nechcú byť prezradení, všetky stopy nasmerovali na Wellsovú, ktorá sa stala nepriateľom číslo jeden a idú po nej všetky bezpečnostné zložky. Zatiaľ, čo ona sa zúfalo snaží zachrániť jedinú nádej pre USA, svojho prezidenta pred istou smrťou, ktorá ho čakala na inaugurácii viceprezidenta. Mal to byť dokonalý plán na výmenu Kirkmana. Atentát na inaugurácii mal v okamihu docieliť príchod MacLeisha a tým by organizácia získala prístup k moci a pretváraniu krajiny k obrazu, ktorý potrebuje. Zimné finále sa skončilo veľkým cliffhangerom. Agentka Wells v poslednej sekunde odvrátila smer sniperovej mušky, náboj však vyletel. Koho nakoniec zasiahol? Prežije potenciálna obeť útok? Stratí Kirkman svoju milovanú manželku, ktorá je jeho oporou a útechou? Alebo to bude člen jeho tímu? Každopádne strata bude citeľná a ťažká.

Divákov čaká ďalších dvanásť premiérových epizód, kým prvá séria vygraduje v májovom finále. V stredu večer ABC odvysiela 11.epizódu s názvom Warriors, v ktorej bude obeť snipera bojovať o svoj život. Ďalší útok na Kapitol opäť šokoval a paralyzoval laickú verejnosť, ktorej názory sa len vyostrujú a radikalizujú, podľa predstáv konšpirátorov. Emily sa dozvie Kirkmanove podozrenia o možnom zradcovi v Bielom dome, čo naštrbí jej dôveru aj k Adamovi, ale aj ostatným členom tímu. Agentku Wellsovú zadržia jej vlastní kolegovia a bude sa musieť rozhodnúť, či prezradí informácie o sprisahaní voči prezidentovi a USA, alebo si vytvorí kryciu verziu, aby neohrozila seba aj ostatných kolegov.

#Designated Survivor
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk